dnes je 26.5.2024

Input:

Dotaz: Darování krve o dovolené

16.8.2023, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Dotaz:

Zaměstnanec přišel s tím, že v době, kdy měl naplánovanou dovolenou, šel darovat krev a že ten den má nárok na proplacení náhrady mzdy místo čerpání 1 dne dovolené. Zároveň mám stejný dotaz k návštěvě lékaře ve dni čerpání dovolené. Děkuji za odpověď.

Odpověď:

ustanovení § 203 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů, upravuje jiné úkony v obecném zájmu. Mezi ně mimo jiné patří činnost dárce při odběru krve a při aferéze. Zaměstnanci přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za dobu cesty k odběru, odběru, cesty zpět a zotavení po odběru, pokud tyto skutečnosti zasahují do pracovní doby v rámci 24 hodin od nástupu cesty k odběru. Pokud na cestu k odběru, na odběr a cestu zpět nestačí 24 hodin, přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku za prokázanou nezbytně nutnou další dobu, pokud zasahuje do pracovní doby. Nedojde-li k odběru, přísluší pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku jen za prokázanou nezbytně nutnou dobu nepřítomnosti v práci.

Podle ustanovení § 217 odst. 4 zákoníku práce zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení, kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu, ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo

Nahrávám...
Nahrávám...